Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuZakładamy firmę

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-07-13 15:39:57
algieria, spółki, prawo, podatki

Przed założeniem firmy w Algierii należy się upewnić, czy proponowana przez nas nazwa (dénomination sociale) już nie istnieje. W tym celu trzeba uzyskać zaświadczenie o braku wpisu w Rejestrze Handlowym.

 

 

Zaświadczenie o braku wpisu w Rejestrze Handlowym (Certificat de non inscription de la dénomination de la société) wydaje Krajowe Centrum Rejestru Handlowego (Centre National du Registre de Commerce – CNRC) – http://www.cnrc.org.dz.

 

Przedmiot działalności - Objet social

Zasadniczo jest dowolny, pod warunkiem poszanowania obowiązującego prawa w sytuacji wybrania działalności podlegającej specyficznym ograniczeniom.

 

Aport - Apport

Może być wniesiony w środkach płatniczych (obowiązek złożenia zabezpieczenia u notariusza lub instytucji o charakterze finansowym). Dla nierezydentów algierskich środki finansowe zabezpieczone zostaną na specjalnym koncie dewizowym w imieniu tworzącej się firmy w banku. Aport może być wniesiony również w naturze. Jego wartość potwierdzi komisarz wyznaczony decyzją sądu na podstawie zgłoszenia założycieli firmy.

 

Kapitał zakładowy - Capital social

Minimalny kapitał zakładowy dla firmy, której podstawowa działalność stanowi sprzedaż importowanych towarów w przypadku spółki z o.o., wynosi 100 tys. dinarów, czyli ok. 1000 euro.

 

Odpowiedzialność - Responsabilité

W zależności od sytuacji, za długi firmy, za popełnione uchybienia w stosunku do obowiązującego prawa, nieprzestrzeganie statutu lub za niegospodarność, zarządzający odpowiadają indywidualnie lub solidarnie.

 

Statut - Statut

Powinien być podpisany przez każdego ze wspólników czy akcjonariuszy osobiście lub przez osobę do tego upoważnioną. Wspólnicy wybierają radę nadzorczą lub zarządzającego, a stosowny zapis umieszczają w statucie firmy.

 

Spółka jednoosobowa
EURL – Entreprise unipersonnelle à responsabilité limitée

Odpowiada zapisom Dekretu Nr 96-27 z 9 grudnia 1996 r., zmieniającego art. 564 KH.

 

Spółka komandytowa prosta
SCS – Société en commandite simple

Praktycznie w Algierii nie występuje. Umożliwiałaby jednak współpracę przedsiębiorcom, którzy podejmowaliby wspólne ryzyko działalności gospodarczej do wysokości wartości ich własnego majątku.