Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSpółka z o.o.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-07-13 15:41:01
algieria, spółki, prawo, podatki

Spółka z o.o. (SAR) to najczęściej spotykana forma działalności gospodarczej wśród zagranicznych firm w Algierii.

Może być założona przez dwóch lub więcej wspólników, którzy odpowiadają za ewentualne zobowiązania spółki do wysokości swoich aportów. Może mieć też jednego wspólnika i wtedy określana jest jako działalność jednoosobowa (Entreprise unipersonnelle à responsabilité limitée – EURL).

 

 

Przed założeniem spółki SARL - w obecności notariusza - należy podpisać, wraz ze wspólnikami, wstępną umowę spółki. Wcześniej jednak trzeba sprawdzić, czy proponowana nazwa firmy nie została już zarejestrowana w Algierii – zaświadczenie o braku wpisu nazwy tworzonej firmy. Informacje uzyskamy w ANDI (www.andi.dz), w okienku dla inwestorów, tzw. guichet unique.

Po przedstawieniu notariuszowi zaświadczenia z ANDI otrzymamy skierowanie do banku w celu założenia konta tymczasowego. Posłuży ono do przekazania aportu finansowego wspólników zagranicznych. Należy przy tym pamiętać, że nie można wpłacić na to konto gotówki - trzeba dokonać przelewu z zagranicy, niekoniecznie z Polski.

Po otrzymaniu zaświadczenia z banku o wpłynięciu środków (realizacja zlecenia przelewu może trwać 2-4 tygodnie) zostanie spisana umowa spółki. Wówczas trzeba jeszcze zatwierdzić na trzy lata audytora z urzędu.

Spółka SARL odpowiada zapisom art. 564 i Kodeksu Handlowego.