Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuStowarzyszenie/konsorcjum

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-07-13 15:41:33
algieria, spółki, prawo, podatki

Stowarzyszenie lub konsorcjum (Le groupe-ment, onsortium) to szczególna forma działalności gospodarczej w Algierii. Mimo że pod pewnymi aspektami nie jest właściwie spółką handlową, to często z niej korzystają zagraniczne firmy.

Celem powołania konsorcjum może być utworzenie między dwoma lub więcej podmiotami stowarzyszenia. Konsorcjum stanowi płaszczyznę współpracy między przedsiębiorstwami, które mają pełną niezależność prawną. Celem nie jest tworzenie zysku, lecz wspieranie działalności swoich członków.

Stowarzyszenie z chwilą rejestracji uzyskuje osobowość prawną. Konsorcjum natomiast nie posiada takiej osobowości. Jest wykorzystywane jedynie w przypadkach, gdy kilka firm uzgadnia z osobą trzecią wspólną realizację określonego kontraktu.

 

 

Podstawową zasadą utworzenia stowarzyszenia jest dobrowolna umowa i w tym znaczeniu nie podlega ono prawu o spółkach. Działalność stowarzyszenia jest oparta na umowie założycielskiej, określającej relacje wewnątrz stowarzyszenia. Członkowie stowarzyszenia mogą wnieść swój aport. Jeżeli tego zaniechają, stowarzyszenie nie będzie posiadało własnego kapitału zakładowego.

Stowarzyszenie funkcjonuje jak spółka osobowa, jego członkowie odpowiadają solidarnie za jego długi. W praktyce w Algierii stowarzyszenie/konsorcjum wykorzystywane jest wspólnie przez firmy zagraniczne w celu zdobycia określonych projektów ogłaszanych często w drodze publicznych przetargów. W tym celu firmy jednoczą się z partnerami zagranicznymi lub z firmami lokalnymi. Firma jako członek stowarzyszenia, realizując kontrakt w Algierii, nie ma usankcjonowanego bytu prawnego w tym kraju.