Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuBiuro łączności technicznej

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-07-13 15:42:16
algieria, spółki, prawo, podatki

Biuro łączności technicznej (Bureau de liaison) jest często wykorzystywane przez zewnętrznych przedsiębiorców w Algierii. W świetle obowiązującego prawa nie może jednak prowadzić działalności przynoszącej zysk.

Biuro łączności technicznej podlega uproszczonemu systemowi podatkowemu, odpowiadającemu art. 1 Instrukcji międzyresortowej z 30 czerwca 1986 r. Koszty działalności ponoszone są przez rodzimą spółkę w kraju pochodzenia, są opłacane w dinarach algierskich, po przewalutowaniu środków dewizowych otrzymanych z zagranicy. Zezwolenie na prowadzenie biura wydaje minister handlu na odnawialny okres dwóch lat.

 

Uzyskanie zezwolenia uzależnione jest od:

  • złożenia kaucji w wysokości 20 tys. dol.
  • złożenia 2 tys. dol. na zablokowanym koncie w algierskim banku na okres ważności zezwolenia
  • otwarcia konta CEDAC (Compte en dinars algériens convertibles) w tym samym banku, gdzie mamy zablokowane 2 tys. dol.
  • dokonania przelewu środków dewizowych niezbędnych do pokrycia wydatków związanych z działalnością biura przez min. trzy miesiące

Pod koniec lat 70-tych i 80-tych biuro łączności technicznej było jedyną prawnie dopuszczoną formą działalności dla firm zagranicznych zamierzających rozwijać działalność gospodarczą w Algierii. Obecnie jego znaczenie spadło, gdyż liberalizacja prawa zezwala na tworzenie innych spółek.

Jeżeli firma zagraniczna chce rozwijać działalność w Algierii, to nie powinna korzystać ze spółki biuro łączności technicznej. Niemniej wiele firm zagranicznych sprzedających swoje produkty w Algierii w celach promocyjnych nadal korzysta z tej formy, gdyż ma korzyści fiskalne (unika się szeregu podatków), prawne (pomija się procedury i koszty założenia spółki zagranicznej), finansowe (znikome koszty zatrudnienia, brak magazynowania towarów, opłat celnych).