Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuOddział firmy zagranicznej

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-07-13 15:42:47
algieria, spółki, prawo, podatki

Oddział firmy traktowany jest w Algierii jako przedstawicielstwo firmy zagranicznej. Posiada legalność prawną, ale ma to drugorzędne znaczenie, gdyż wpisu do Rejestru Handlowego dokonuje się w imieniu firmy macierzystej.

Na mocy Dekretu wykonawczego nr 97-41 z 18 stycznia 1997 r. każda firma handlowa posiadająca siedzibę za granicą, otwierając swój oddział w Algierii musi uzyskać wpis do Rejestru Handlowego. Z chwilą uzyskania wpisu staje się ona firmą rezydującą w Algierii, jednak nie uzyskuje osobowości prawnej.

Oddział firmy zagranicznej może prowadzić działalność handlową w Algierii na tych samych zasadach, co firma handlowa algierska. Zaleca się założenie oddziału firmom, którym zależy na stworzeniu obrazu stabilnej działalności i określonej na lata strategii rozwoju w Algierii.

 

 

Biorąc pod uwagę stan obowiązującego w Algierii prawa, forma oddziału nie jest tym samym, co oddział firmy zagranicznej w innych krajach. Prawo nie daje pełnego bezpieczeństwa. Mankamentem jest np. brak możliwości transferu zysków. Oddział nie może też wystawiać faktur w dewizach, a z faktu braku własnej osobowości prawnej wynika np. niemożność zawierania kontraktów z rodzimą firmą.

Przepisy wprowadzone w lipcu 2009 r., na mocy uzupełniającej ustawy budżetowej stanowią, że wszystkie zagraniczne firmy prowadzące działalność w Algierii zobowiązane są do posiadania algierskiego partnera z minimum 30-proc. udziałami.

Ponadto, w przypadku projektów inwestycyjnych z udziałem kapitału zagranicznego, partner lokalny musi mieć większościowy pakiet udziałów (minimum 51 proc).

Ograniczono również dopuszczalne prawem formy płatności w handlu zagranicznym. Jedyną dopuszczaną w Algierii formą płatności w międzynarodowych rozliczeniach handlowych jest akredytywa dokumentowa.