Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWspółpraca z partnerami zagranicznymi podstawą planu rozwoju Grupy Sonatrach na lata 2015-2019.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Janusz Pisz | 2015-12-29 22:18:27
współpraca z partnerami zagranicznymi podstawą planu rozwoju grupy sonatrach na lata 2015-2019.

Współpraca z partnerami zagranicznymi podstawą planu rozwoju Grupy Sonatrach na lata 2015-2019.

W przemówieniu otwierającym kilkudniową konferencję zatytułowaną „10. Dni naukowe i techniczne” w Oranie w październiku 2015 roku, Amine Mazouzi, prezes SONATRACH, państwowej grupy i monopolisty sektora węglowodorów w Algierii, przedstawił główne kierunki rozwoju Sonatrach w perspektywie średnioterminowej (2015 -2019).

Obszary rozwoju wyróżnione przez Mazouziego to: kontynuacja działań poszukiwawczych, wzmocnienie mocy produkcyjnych, rozwój sektora rafinacji i transportu rurociągami, zwiększenie zdolności skraplania gazu ziemnego i rozwój petrochemii.

W obszarze upstream oprócz wysiłków skoncentrowanych na poszukiwaniu nowych złóż, kluczową kwestia pozostaje poprawa wydajności eksploatacji dużych złóż w Hassi Messaoud oraz Hassi R'mel.

W obszarze downstream program rozwoju przemysłu petrochemicznego obejmuje remont rafinerii w Skikda (rozszerzenie o budowę zakładu hydrokrakingu), Arzew, Algier i Hassi Messaoud. Ponadto program przewiduję budowę trzech nowych rafinerii, których uruchomienie planowane jest na pierwszy kwartał 2020 roku, i które mają dostarczać 3,7 mln ton benzyny i 9 mln ton oleju napędowego.

 

W obliczu trudnej sytuacji na światowym rynku ropy naftowej prezes Sonatrach uważa, że realizowanie wspólnych partnerskich projektów (określenie stosowane w Algierii) z firmami zagranicznymi jest jednym z najważniejszych priorytetów grupy. Obecność firm zagranicznych w dużej mierze doprowadziła do odkrycia największych złóż ropy i gazu, a tym samym przyczyniła się w dłuższej perspektywie do zaspokojenia wciąż rosnącego popytu krajowego.