Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSeminarium nt. perspektyw rozwoju współpracy polsko-algierskiej w sektorze rolno-spożywczym, Setif, 9 kwietnia 2017 roku.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Janusz Pisz | 2017-06-20 19:12:53
seminarium nt. perspektyw rozwoju współpracy polsko-algierskiej w sektorze rolno-spożywczym, setif, 9 kwietnia 2017 roku.

Seminarium nt. perspektyw rozwoju współpracy polsko-algierskiej w sektorze rolno-spożywczym, Setif, 9 kwietnia 2017 roku.

Seminarium nt. perspektyw rozwoju współpracy polsko-algierskiej w sektorze rolno-spożywczym, Setif, 9 kwietnia 2017 roku.

 

W dniu 9 kwietnia odbyło się seminarium zorganizowane wspólnie przez WPHI i Izbę Handlowo-Przemysłową w Setifie. Skierowane było do uczestników misji polskich firm biorących udział w targach DJAZAGRO, zorganizowanej przez ARR i WPHI. Podczas seminarium udzielono obszernej informacji na temat rynku produktami rolno-spożywczymi w Algierii, ze szczególnym zaakcentowaniem potencjału współpracy firm algierskich tego regionu. Setif i bezpośrednio przylegające do niego wilajety mają charakter rolno-przemysłowy; rozwinięte są branże zbożowa, mleczarstwo, sadownictwo, a także sektor przemysłowy, branża tworzyw sztucznych, materiałów budowlanych, przemysł elektroniczny.

 

Władze Izby w Setif potwierdziły zainteresowanie wspieraniem współpracy o charakterze inwestycyjnym między algierskimi i polskimi firmami. Seminarium zakończyło się wspólnym poczęstunkiem podczas którego kontynuowano rozmowy i wymianę doświadczeń.

Seminarium zorganizowane przez WPHI dla przedstawicieli polskich firm sektora spożywczego, poza tradycyjnym miejscem spotkań jakimi są Algier i Oran, pozwoliło polskim firmom porównać wcześniej zebrane informacje oraz nawiązać nowe kontakty i doświadczenie. Zwrócili uwagę na oczekiwane formy i dziedziny współpracy na tzw. prowincji algierskiej. Seminarium pozwoliło naświetlić wiele istotnych dla obu stron kwestii, jak np. praktyczne zasady funkcjonowania rynku, obowiązujące standardy oraz przepisy administracyjne.

 

Wnioski:

 

Obecność polskich firm w Setifie spotkała się z żywym zainteresowaniem tamtejszego środowiska biznesowego, nie ograniczającego się jedynie do rolnictwa. Prezes Izby wyraził pełną gotowość wspierania różnych form współpracy i inicjatyw zmierzających do zawiązywania spółek o kapitale polsko-algierskim. Zakres proponowanej współpracy szeroko wykracza poza ramy jednego konkretnego sektora gospodarki. W trakcie spotkania padła ze strony algierskiej propozycja zawarcia partnerstwa między wilajetem Setif a wybranym polskim miastem lub regionem o podobnym profilu gospodarczym.

 

W opinii WPHI tego typu działania mają wszelkie szanse na zdynamizowanie współpracy bilateralnej i w konsekwencji na rozwój współpracy handlowo-inwestycyjnej między przedsiębiorcami polskimi i Algierskimi.