Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSpotkanie w dniu 30 marca 2017 roku Szefa delegacji UE (SzD) z Ministrem Handlu Abdelmadjid Tabboune

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Janusz Pisz | 2017-12-29 15:19:44
spotkanie w dniu 30 marca 2017 roku szefa delegacji ue (szd) z ministrem handlu abdelmadjid tabboune

Spotkanie w dniu 30 marca 2017 roku Szefa delegacji UE (SzD) z Ministrem Handlu Abdelmadjid Tabboune

Spotkanie w dniu 30 marca 2017 roku Szefa delegacji UE (SzD) z Ministrem Handlu Abdelmadjid Tabboune

W dniu 30 marca 2017 roku Minister Handlu Abdelmajid TABBOUNE przyjął SzD, aby podjąć temat licencji importowych. Przypominamy, że ministerstwo handlu opublikowało 21 marca br. na swojej stronie internetowej oświadczenie informujące, że wszystkie produkty konsumpcyjne będą podlegać systemowi licencji importowych. Dwa dni później, w dniu 23 marca, komitet międzyresortowy odwołał tę decyzję, informując, że licencje dotyczyć będą jedynie pięciu produktów (czterech z roku ubiegłego: pojazdy, pręty zbrojeniowe, cement i drut stalowy oraz dodatkowo bananów).

Minister Tabboune próbował uspokoić SzD informując, że produkty europejskie nie będą objęte nowymi ograniczeniami w imporcie do Algierii, po pierwsze dlatego, że Algieria zamierza respektować swoje międzynarodowe zobowiązania, a po drugie dlatego, że jakość produktów z UE nie budzi zastrzeleń. Podejście władz algierskich rzeczywiście może być motywowane głównie przez potrzebę poprawy jakości produktów konsumpcyjnych, która jest w Algierii na niskim poziomie (minister podał jako przykład klimatyzatory energochłonne). Według ministra, rząd planuje narzucić wszystkim importom obowiązek respektowania norm UE, co zresztą będzie dodatkowa przewagą konkurencyjną dla europejskich producentów. Minister przyznał jednak, że racjonalizacja importu poprzez licencjonowanie wynika z dwóch powodów: konieczność ograniczenia wysokości importu (17,8 mld deficytu handlowego w 2016 roku) oraz zakończenie procederu zawyżania faktur (w tym kontekście wspomniał, że rząd zamierza wprowadzić system kontroli cen, nie podając jednak dalszych szczegółów).

Minister podkreślił, że produkty objęte procedurą to głównie te, które są zbędne (podał jako przykład gumę do żucia i kosmetyki importowane z Syrii) dla których istnieje dobry lokalny zamiennik (jak np. ser, uważa minister). Komponenty do produkcji nie będą objęte procedurą.

SzD przypominał, że celem Umowy Stowarzyszeniowej z UE jest umożliwienie partnerom z UE osiągnięcie harmonijnego rozwoju, potwierdził, że UE uważa ​​system licencjonowania jako sprzeczny z Umową Stowarzyszeniową i podkreślił, że Umowa Stowarzyszeniowa zapewnia klauzule ochronne, które można stosować, gdy sytuacja gospodarcza tego wymaga. Jednak Algieria zawsze ten mechanizm pomijała. SzD zachęcił władze algierskie, by w sposób formalny odwołały się do jednej z tych klauzul. Stwierdził również, że każdy system licencjonowania powinien opierać się na zasadzie przejrzystości i przewidywalności. Podczas gdy, przyznawanie licencji w kwietniu/maju bieżącego roku wydaje się być działaniem wstecznym władzy, co pociągnie poważne niedogodności dla producentów. SzD wyraził również zrozumienie dla plagi oszustw celnych i ponowił gotowość UE do udzielenia pomocy w zwalczaniu tego zjawiska w kontekście partnerstwa do zdefiniowania wspólnie z zaangażowanymi służbami. Minister potwierdził duże zainteresowanie propozycją.

Ponadto, minister oświadczył, że ogłoszenie opublikowane na stronie internetowej ministerstwa w dniu 21 marca zawierało błąd (sic!): nie było celem objęcia licencjami wszystkich produktów, ale tylko niektórych, wybranych zgodnie z kryteriami wspomnianymi na początku spotkania. Lista zostanie wkrótce opublikowana i powinna zawierać pięć produktów, czyli cztery już objęte oraz dodatkowo drewno (banany nie zostały wówczas wymienione) [NB. Kilka dni później w prasie podano listę 21 produktów, zawierającą zwłaszcza żywność]. Minister dodał jednak, że wprowadzenie licencji będzie stopniowe, co sugeruje, że lista nie zostanie zamknięta przez kilka miesięcy.

Ponadto ograniczenia (licencje) zostaną przyznane importerom spełniającym obiektywne kryteria i nie uwzględnią, według słów ministra, limitów przyznanych wybranym produktom. Jednakże przyznane licencje uwzględnią kraje, z których podmiot powinien importować produkty.

Mówiąc bardziej ogólnie, według ministra, produkty UE skorzystają ze specjalnego traktowania, a licencje będą „niemal automatycznie” przedłużane. W innym miejscu rozmowy, minister jednakże wspomniał, że produkty unijne mogą w ogóle nie podlegać procedurze licencji.

Co do instrukcji udzielonych bankom, aby nie zezwalały na polecenia zapłaty dopóki licencje nie zostaną rozdysponowane, minister przyznał, że takowe istnieją, ale mają charakter tymczasowy, związany z przejściowym charakterem nowego systemu licencjonowania.

Komentarz: Wydaje się że ministrowi Tabboune bardzo zależało, aby uspokoić SzD, jednakże jego prezentacji brakowało precyzji co do wprowadzanego systemu. Jest całkiem możliwe, że decyzje w tym zakresie podejmowane są na wyższym poziomie (Premier Sellal prawdopodobnie). Zaprzeczenie informacji z z dnia 21 marca wydaje się potwierdzać ten fakt.

Opracowanie : WPHI Algier , 3 kwietnia 2017 r.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Likwidacja spółki w Polsce

Nasza kancelaria oferuje kompleksowe doradztwo prawne i podatkowe w procesie likwidacji spółki z ...
Polska - Wrocław 2020-11-04 Dodał: Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

IP BOX dla programistów

IP BOX dla programistów Oferta obsługi prawnej przy preferencyjnym opodatkowaniu IP BOX obejmu...
Polska - Wrocław 2020-10-29 Dodał: Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

Skuteczna agencja SEO

Gdy z roku na rok coraz więcej ruchu organicznego przechodzi do internetu, to wiedz, że to ostatn...
Polska - Wrocław 2020-12-18 Dodał: Bartłomiej Ćwiąkała Doradztwo/consulting/edukacja, IT/ICT, Media i reklama Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert