Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuOficjalny komunikat Ministerstwa Handlu Algierii

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Janusz Pisz | 2018-01-11 17:40:03
oficjalny komunikat ministerstwa handlu algierii

Oficjalny komunikat Ministerstwa Handlu Algierii

Oficjalny komunikat Ministerstwa Handlu Algierii w sprawie mechanizmów nadzoru nad importem towarów z dnia 01.01.2018 - Zawiadomienie o otwarciu procedury ubiegania się o licencje importowe.

 

Podaje się do publicznej wiadomości, że w roku 2018 operacje przywozu towarów będą prowadzone zgodnie z zarządzeniem nr 03-04 z dnia 19 lipca 2003 r., ze zmianami i uzupełnieniami, oraz na podstawie ogólnych zasad mających zastosowanie do operacji przywozu i wywozu towarów oraz przepisów ustawy budżetowej na rok 2018.

 

Równocześnie wprowadza się szczególne zasady dla przywozu niektórych towarów, a mianowicie:

 

A/ - Restrykcje o charakterze taryfowym przewidziane w przepisach ustawy budżetowej na rok 2018

 

Rozszerzenie listy towarów objętych krajowym podatkiem konsumpcyjnym (fr. TICTaxe intérieure de consommation) w wysokości 30% dla produktów zaliczanych do 10 grup wyrobów gotowych.

 

Należą do nich: łosoś, orzechy bez łupin i inne suszone owoce, przyprawy, słodycze, wyroby cukiernicze, ekstrakty i przetwory benzynowe (płynne i inne), modemy cyfrowe i dekodery, alarmy przeciwpożarowe, alarmy elektryczne i mikrokomputery.

 

(Opis w/w produktów i ich pozycji taryfowych figuruje w art. 32 ustawy budżetowej na rok 2018).

 

Wzrost opłat celnych dla towarów zaliczanych do 32 grup wyrobów gotowych.

 

Są to: nasiona słonecznika, wyroby z tworzyw sztucznych, piece i piekarniki kuchenne, sprzęt filtrujący wodę, sprzęt do filtracji napojów, sprzęt filtrujący oleje mineralne, części do filtrów powietrza, podnośniki i urządzenia podnoszące, suwnice górne, żurawie ruchome, suwnice ruchome i inne, materiały eksploatacyjne komputerowe, przenośne mikrokomputery i tablety, jednostki centralne i serwery, jednostki pamięci, czytniki kart pamięci, urządzenia do czytników kart pamięci, karty pamięci, artykuły hydrauliczne, części do modemów, telefonów i innych, karty odkodowujące, urządzenia złączy, kable elektryczne, śmieciarki, karoserie do traktorów i pojazdów ciężarowych, naczepy chłodnicze, orzeszki ziemne i ich przetwory, dżemy, armatura, transformatory elektryczne, dodatki spożywcze, napoje gazowane i wody mineralne, baterie i akumulatory, telefony komórkowe i napoje.

 

(Opis w/w produktów i ich pozycja taryfowa jest określony w art. 115 ustawy budżetowej na rok 2018).

 

B/ - Restrykcje ilościowe

 

Tymczasowe zawieszenie przywozu wyrobów należących do 45 grup produktów gotowych.

 

Należą do nich: sery, jogurty i przetwory mleczne, suszone owoce, świeże owoce (z wyjątkiem bananów), świeże warzywa (z wyjątkiem czosnku), mięso (z wyjątkiem niektórych kategorii), pochodne kukurydzy, przetwory mięsne, przetwory rybne, syrop glukozowy, guma do żucia i cukierki, czekolady, pieczywo cukiernicze, makarony, wyroby zbożowe, przetwory warzywne, wyroby i przetwory z pomidorów, konfitury i galaretki, przetwory owocowe, soki, dania gotowe, zupy i podobne, wody mineralne, barwniki, aromaty, papier toaletowy, dekstryna i inne skrobie, wyroby gotowe i półprodukty z tworzyw sztucznych, opakowania (skrzynie, skrzynki ...) z drewna, dywany, asfalt, wyroby z marmuru i granitu, wyroby i płytki ceramiczne, lustra i szkło, kombajny zbożowe, armatura sanitarna, druty i kable, ciągniki rolnicze, krzesła i meble, żyrandole, wyroby higieniczne, cement, sprzęt gospodarstwa domowego, telefony komórkowe.

 

„ Zakaz importu w/w towarów jest tymczasowy i będzie stopniowo znoszony wraz z utrzymaniem, lub zawieszeniem, lub podwyższeniem podatków i innych opłat celnych przy ich imporcie i wprowadzaniu do obrotu”.

 

(Opis w/w towarów i ich pozycji taryfowej określają przepisy dekretu wykonawczego przyjętego zgodnie z art. 116 ustawy budżetowej na rok 2018).

 

Ustanawia się kontyngent ilościowy na pojazdy silnikowe z wyłączeniem zestawów CKD/SKD przeznaczonych do montażu pojazdów; w szczególności kontyngent ten obejmie pozycje taryfowe 87-01,87-02,87-03,87-04 i 87-05 (w tym pojazdy osobowe, pojazdy ciężarowe i autobusy).

 

Licencje importowe na przywóz w ramach kontyngentów ilościowych, w szczególności tych które są objęte kontyngentami taryfowymi w ramach Umowy Stowarzyszeniowej z Unią Europejską, zostaną przyznane w drodze przetargu na podstawie ofert cenowych, zgodnie z warunkami (fr. cahier des charges) zatwierdzonymi zarządzeniem międzyresortowym ustanawiającym warunki i zasady dotyczące dostępu do kontyngentu lub jego części w drodze aukcji.

 

Jedynie przedsiębiorstwa algierskie których działalność produkcyjna lub handlowa obejmuje bezpośrednio towary objęte kontyngentami ilościowymi mogą ubiegać się o ich przyznanie.

 

(Opis produktów i ich pozycje taryfowe będą określone w oficjalnych komunikatach o rozpoczęciu procedury przyznawania licencji importowych na wyroby objęte kontyngentami ilościowymi).

 

C/ - Inne środki regulujące operacje handlu zagranicznego

 

Domicyliacja bankowa (rejestracja) transakcji importowych.

Zgodnie z Rozporządzeniem nr 05 z dnia 25.10.2017 r. centralnego Banku Algierii (Banque d’Algérie), domicyliacje bankowe transakcji importowych towarów i wyrobów gotowych przeznaczonych do odsprzedaży w tym samym stanie (fr. revente en l’etat) i nie przeznaczone do dalszego przerobu przemysłowego, muszą być wykonane w terminie minimum jednego (01) miesiąca przed datą ich wysyłki, a importer zobowiązany jest wpłacić do banku dokonującego domicyliacji równowartość w dinarach 120% wartości transakcji.

 

Dokumenty wymagane w momencie domicyliacji.

 

1°/ Świadectwo fitosanitarne lub weterynaryjne wydane przez właściwe służby Ministerstwa Rolnictwa, Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rybołówstwa Algierii na przywóz bananów, pszenicy, wołowiny i cielęciny, ryb (z wyjątkiem sardynek), jęczmienia i czosnku.

 

2°/ Uprzednie zezwolenie techniczne (fr. Autorisation technique prealable) wydane przez Ministerstwo Handlu na przywóz produktów kosmetycznych i higieny osobistej oraz produktów toksycznych lub niebezpiecznych.

Importerzy i producenci produktów, o których mowa w niniejszym ustępie, posiadający już wcześniej wydane zezwolenia, powinni skontaktować się z wydziałem handlu w wilajecie (Urząd wojewódzki) właściwym dla danego terytorium, w celu dostosowania się do nowej procedury udzielania ww. zezwolenia.

 

3°/ Świadectwo swobodnego wprowadzenia do obrotu towaru w kraju wytworzenia i/lub pochodzenia będącego przedmiotem eksportu do Algierii - oficjalny dokument sporządzony przez właściwy i uprawniony organ w kraju wytworzenia i/lub pochodzenia, zaświadczający, że towary, które mają być przedmiotem importu (z wyjątkiem towarów wymienionych w pkt. 1° i 2° powyżej) są faktycznie i bez ograniczeń wprowadzone do obrotu na ich terytorium, zgodnie z przepisami art. 12 dekretu wykonawczego nr 12-203 z dnia 6 maja 2012 r. w sprawie zasad bezpieczeństwa produktów.

 

Wszelkie informacje lub wyjaśnienia dotyczące mechanizmu nadzoru importu towarów zostaną przekazane podmiotom gospodarczym za pośrednictwem prasy i na stronie internetowej Ministerstwa Handlu ARLD www.commerce.gov.dz gdzie można pobrać wzór bezpłatnego certyfikatu wprowadzenia towarów do obrotu (fr. Attestation de libre commercialisation).

 

Świadectwo swobodnego wprowadzenia do obrotu towaru w kraju wytworzenia i/lub pochodzenia produktów eksportowanych do Algierii znajduje się w linkach poniżej:

 

Télécharger l'attestation de libre commercialisation dans le pays d'origine et/ou de provenance des produits exportés vers l'Algérie

 

Download Certificate of free marketing in the country of origin and / or provenance of products exported to Algeria.

 

 

 

 

Opracowanie WPHI Algier, styczeń 2018 r. na podstawie oficjalnej informacji ze strony Ministerstwa Handlu ARLD:

 

https://www.commerce.gov.dz/avis/communique-relatif-aux-mecanismes-d-encadrement-des-operations-d-importation-de-marchandises
Pliki do pobrania

Oficjalny komunikat Ministerstwa Handlu Algierii z dn.1.01.2018 w sprawie nowych ograniczeń importowych w 2018 r. i mechanizmów nadzoru nad importem towarów
pdf | 2.34 MB
Pobierz

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

</h3>TBZ dentysta<br />Popiela 13<br />Toruń 87-100<br /><a href = 574 786 931
574 786 931
TBZ dentysta
tbzdentysta@gmail.com Renomowany gabinet sto">

TBZ dentysta
Popiela 13
Toruń 87-100
574 786 931...
TBZ dentysta Popiela 13 Toruń 87-100 574 786 931 TBZ dentysta tbzdentysta@gmail.com Spraw...
Polska - Toruń 2021-03-03 Dodał: Maciej Lutnik Zdrowie i medycyna Zobacz ofertę

Oferta stomatologa

Oferta stomatologa Oferta stomatologa Oferta stomatologaOferta stomatologa sdfgt
Polska - Toruń 2021-03-02 Dodał: Mateusz Stachowiak Mięso, Ryby Zobacz ofertę

Kooperacja TBZ dentysta

Kooperacja TBZ dentystaKooperacja TBZ dentystaKooperacja TBZ dentysta vKooperacja TBZ dentysta
Polska - Toruń 2021-03-02 Dodał: Maciej Lutnik Statki i łodzie, Zboża Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert