Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuGospodarcze spory

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-07-13 15:52:51
algieria, prawo, windykacje, sądy, ue

Nikłe relacje gospodarcze Polski z Algierią powodują, że niewiele instytucji jest zaangażowanych w prowadzenie relacji prawnych między podmiotami na linii Warszawa - Algier.

Relacje prawne są determinowane przede wszystkim prawem algierskim oraz prawem międzynarodowym. Umowy dwustronne w znikomym stopniu regulują wzajemne stosunki gospodarce.

 

Równi wobec prawa

 

Algierski system prawny regulowany jest przez tamtejsza Konstytucję, która w art. 138 Zapewnia niezależność władzy sądowniczej od ustawodawczej i wykonawczej. Podstawą wymiaru sprawiedliwości jest jego prawomocność i równość. Oznacza to, że jest taki sam dla wszystkich, powszechnie dostępny i wyraża się poprzez respektowanie ustanowionego prawa. Prawo to chroni wszystkich podległych sądowi przed nadużyciami lub wszelkimi przejawami korupcji ze strony sędziego.

Sąd Najwyższy stanowi organ regulujący działalność sadów powszechnych i trybunałów, podczas gdy Rada Państwa stanowi organ regulujący działalność władzy administracyjnej.

 

Gospodarcze spory

 

Tak jak w przypadku wszelkich relacji gospodarczych, także w przypadku działalności w Algierii, mogą pojawić się spory natury prawnej między kontrahentami. W Algierii w konflikty między stronami umów handlowych rozstrzygane są polubownie przez sądy. Jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia między stronami, procedura przewiduje odwołanie się do sądu arbitrażowego, w którego skład wchodzi trzech członków, w tym dwóch wybranych przez strony.

Sąd arbitrażowy kieruje się zasadami ogólnie przyjętego prawa międzynarodowego. Jeśli spór toczy się między rządem algierskim a inwestorem zagranicznym, strony próbują rozwiązać go polubownie. Gdy się to nie udaje, zastosowana zostanie klauzula arbitrażu zawarta w ich umowie.
Arbitrzy w celu rozstrzygnięcia sporu odwołują się do trzech źródeł prawnych:

  • uregulowań wynikających z umowy bilateralnej dotyczącej ochrony inwestycji
  • prawa krajowego strony umowy na terytorium, którego realizowana jest inwestycja, w tym przepisów dotyczących konfliktów między ustawami
  • przepisów i zasad ogólnie przyjętego prawa międzynarodowego

Sporne kwestie w obszarze zagadnień gospodarczych, w tym współpracy gospodarczej z zagranicą, handlu zagranicznego oraz inwestycji dotyczące umów zawieranych w Algierii mogą być rozstrzygane polubownie, a w razie braku porozumienia są regulowane przez odpowiednie wydziały sądów i trybunałów powszechnych, terytorialnie właściwych dla kontraktu. Algierskie prawodawstwo umożliwia także stosowanie arbitrażu międzynarodowego.

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Zapalniczki reklamowe

Palaczy wśród klientów każdej firmy nie brakuje, a zapalniczki reklamowe z wymiennymi wkładami i ...
Polska - ŻARY 2019-12-12 Dodał: Adam Burzyński Handel, Media i reklama Zobacz ofertę

Torby papierowe z nadrukiem

Zdecydowanie najtańsze w naszej ofercie, ale równie dobre torby papierowe z nadrukiem graficznym ...
Polska - ŻARY 2019-10-08 Dodał: Adam Burzyński Handel Zobacz ofertę

Smycze reklamowe

Są pomocne w przechowywaniu pod ręką kluczy, pendrive’ów czy telefonów, ponadto pozwalają rozpozn...
Polska - ŻARY 2019-09-24 Dodał: Adam Burzyński Handel Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert